MÜRSEL GÖKCEN
mursel.gokcen@hotmail.com
UNUTULAN HAYATLAR
21/02/2012
UNUTULAN HAYATLAR 

24 yıl sosyal hizmetlere bağlı yurtlarda kaldım ne zaman ki evlendim aslında unutulduğumu, toplum tarafından dışlandığımı, umursanmadığımı daha da kötüsü toplum tarafından hiç bilinmediğimi anladım. Zaten Yurtları bilende yoktu anlayanda yoktu merak edende yoktu yurtta kalırken bunları fark etmiyorsunuz ne zaman yurtlardan ayrıldığınızda aslında siz yokmuşsunuz gibi davrananlar bu seferde sizleri eleştiriyorlar içlerine kabul etmek ve sizi anlamak yerine ön yargılarla sizi sorguluyorlar sorularla sizi boğuyorlar adeta sizleri çıkmaza itiyorlar hal böyle olunca hep savunma pozisyonunda kalıyorsunuz etrafınızda hep size karşı hamle yapılacakmış psikolojisiyle bakmaya başlıyorsunuz eğer güçlüyseniz bu travmayı atlatıyorsunuz aksi halde aklınızda hep bu unutulmuşluk ve de yok sayılmak sizi yaralayan kavramlar olarak bir gölge gibi sizi takip ediyor her an sizi rahatsız edecekmiş gibi sizin ensenizden ayrılmıyor.

Aslında yurt hayatını hatırlamak mı zor unutmak mı zor bir türlü anlayamıyorum unutsam aslımı inkar edeceğim korkusu hatırlasam bu seferde o kurumdaki sıkıntılar beni karamsarlığa itiyor adeta çıkmaza giriyorum etrafımdan yardım almak istiyorum ama neden olduğunu bilmediğim yurtlu kavramını bir türlü içime sindiremiyorum neden yurtlar kötü ve yaşanmaz yerler mi KESİNLİKLE HAYIR  bu kurumlar olmasa bizlerin hali nice olurdu iyi ki devletimiz böyle kurumları çoğaltmışta bizler buralarda barınıp hayata tutunmaya çalışmışsız.

ASIL SORULMASI GEREKEN MADEM BÖYLE KURUMLAR BİZLERİ BARINDIRMAK İÇİN VAR  O ZAMAN BİZDEKİ BU YURTLU KAVRAMINI NİYE ÜZERİMİZDEN ATMAK VE SAKLAMAK İSTİYORUZ.

İşte bu sorunun cevabını bir bulabilsek kabuğumuzu bir kırabilsek asıl o zaman kendimi başarılı sayacağım. Neden 24 yılık hayatımı unutmam  bir daha asla hatırlamamak üzere hayatımdan silmek istiyorum aslında ikisini de yapmak istemiyorum avazım çıktığı kadar bende bu devletin güzide kurumlarında yetiştim BEN YURTLUYUM DİYE BAĞIRMAK İSTİYORUM kimsenin bana acıyarak bakmasını istemiyorum.

               Sadece bizlerin de bir hayatı olduğunu bir anadan bir babadan  meydana geldiğimizi bizimde dedelerimiz ninelerimiz olduğunu bizlerinde  bir sürü akrabası olduğunu  daha doğrusu bizlerinde olduğu gibi kabul eden bir toplum istiyoruz .

             Burada toplum mu suçlu yada topluma bu yurtları doğru dürüst anlatmayan yurtların içinin boş olamadığını buraları yurtlarda kalan çocukların barındığı korunduğu hayatda başarılı olabilmek için ellerinden tutulduğu daha doğrusu takıldığı yerde çocuğa ivme kazandıracak formasyonu verebilecek sıkıldığı ve kafasındak bazı sorulara cevap bulmada yardımcı olabilecek psikologların olduğu hayatın her kademesinde sosyal hizmetlerin arkasında olduğunu anlatacak dirayetli idareciler mi?

 Artık buna siz karar verin unutulan hayatlarımızı tekrar istiyoruz bizler çocukluğumuzun, delikanlılığımızın gençliğimizin geçtiği bu yerleri unutmak istemiyoruz bilhassa güzel yanlarıyla anlatmak istiyoruz unutulan hayatımızdan kaçmak yerine tam kalbine inmek istiyoruz bunun içinde bu toplumdaki herkesten yardım talep ediyorum  ne olursunuz bizleri anlatın yurtların (ne ıslahevi, ne fuhuş yuvası, nede kötü yerlerdir ) buralar devletimizin bizler için hazırladığı güzide kurumlardır. Bunları anlatmak çocuklarımızın unutulan hayatlarını geri alabilmeleri için elimden gelen her şeyi yapacağım.

   Bunu içinde önce yurtlardaki çocukların eğitimleri için seminerler düzenlemek buradaki çocukların çok özel olduğu dışarıdaki insanlardan bir farkı olmadığını onlara anlatmak daha sonra buradaki idarecilere davranışları hakkında yurtlarda yetişmiş bir kişinin gözünden ikaz etmek olmalıdır. artık bu kurumlarda sınıf öğretmenlerinin değil bu iş için özel yetişmiş kişilerin çalışması gerekliliğinin anlaşılması gerekir.  Basına kendimizi anlatmak, Bütün kurumlarla işbirliği içinde çalışmamız gerekiyor .1769 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     18/03/2012 13:23

abi allah razı olsun sizden bizim ne çok hakkımız varmış2ta bilmiyomuşuz yha şerife ablam sizle görüşücekti facesine bir msj atın koruma kararı ile ilgili
berna acun

Yazarın diğer yazıları

REŞİT OLMADAN AYRILANLARI SAVUNDUK. - 24/11/2014
REŞİT OLMADAN AYRILMANIN SIKINTILARI.
ÖNYARGI DEĞİŞEBİLİRMİ. - 31/10/2014
BİZLERİ SAÇLARI HEP SIFIR NUMARAYDI..
yurtlardaki kardeşlerimiz için 5 dakika.... - 02/05/2014
sevgisizlik ve güvensizlik en büyük düşmanımızdır...
ASLA UMUDUNU KAYBETME..ASIL O ZAMAN KAYBEDERSİN - 17/12/2012
HAYATTA DİLENLER DEĞİL DİRENENLER KAZANIR.
YETİŞTİRME YURDU ÇOCUĞU VE GERCEKLER. - 12/12/2012
YURT ÇOCUĞU VE GERCEKLER
YETİŞTİRME YURDU ÇOCUĞU VE GERCEKLER. - 12/12/2012
YETİŞTİRME YURDU ÖNCESİ VE SONRASI MERAK EDİYORMUYUZ.... TEMELİNE İNİLMEYEN PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜDE ZORDUR.
ÖFKEYLE BESLENEN ÇOCUKLARDA İNSANDIR. YETERKİ SEVGİYLE BESLE. - 09/12/2012
ÖFKEYLE BESLENSEDE ELERİ SIMSICAK YÜREKLERİ SEVGİ DOLU DUR.
Acımasız dünyanın savunmasız bir neferi - 06/12/2012
çanekkale yetiştirme yurtlarından ayrılan neriman güder kardeşimizin güzel bir yazısı.
insan olmanın kolaylıkları. - 04/09/2012
işte güzel bir yazı okuyalım.
 Devamı